12 marca 2019 r. przypada 20—lecie przystąpienia Polski do NATO.

Skrót NATO jest nam wszystkim znany, ale czy wszyscy potrafią go rozszyfrować? Czy wiemy dlaczego ten sojusz jest tak ważny dla Polski i Polaków? Samorząd Uczniowski w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce wraz z opiekunkami Panią Magdaleną Szymańską i Panią Klaudią Skowrońską postanowił dowiedzieć się, co koleżanki i koledzy ze szkół podstawowych wiedzą na temat Paktu Północnoatlantyckiego i zorganizował z tej okazji „Konkurs wiedzy o NATO”.
Patronat nad konkursem objęły następujące instytucje:

  • Starostwo Powiatowe w Grójcu
  • Urząd Miejski w Warce
  • 1. Ośrodek Radioelektroniczny w Grójcu

Do konkursu zostało zaproszonych 5 szkół podstawowych:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie nad Pilicą

We wtorek, 12 marca o godzinie 10:00 Pani Dyrektor Dorota Kreczmańska uroczyście rozpoczęła konkurs i powitała zaproszonych gości. W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Andrzej Zaręba – Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego oraz Dyrektor Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Pan Cezary Kołodziejski- Radny Powiatu Grójeckiego, Pan ppłk Piotr Janicki- Zastępca Dowódcy 1. Ośrodka Radioelektronicznego, Pan mjr Daniel Simkowski- Szef Sekcji Wychowawczej 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznegooraz Pan ppłk rez. Ryszard Olik.
Po części oficjalnej szkoły rozpoczęłyzmagania. Pod czujnym okiem jury drużyny rywalizowały ze sobą w pięciu konkurencjach: trzech teoretycznych i dwóch sprawnościowych. W przerwach między konkurencjami klasa gastronomiczna dbała o dobre samopoczucie gości. Częstowali oni wszystkich ciasteczkami i rogalikami upieczonymi pod nadzorem Pani Aldony Rzeźnik.

Ostatecznie na podium znalazły się:
1. miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
2. miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
3. miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach.

Nagrodą dla szkół, które zajęły 3 pierwsze miejsca była, zorganizowana przez 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny, wycieczka do Szkoły „Orląt” w Dęblinieczyli polskiej uczelni wojskowej wchodzącej w skład Sił Powietrznych i kształcącejżołnierzy zawodowych dla potrzeb polskich Sił Zbrojnych.
Wyjazd był możliwy dzięki życzliwości i wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Warce
Na zakończenie konkursu o tematyce NATO nie mogło zabraknąć prawdziwej wojskowej grochówki. Wygrani czy Przegrani, wszyscy delektowali się jej wybornym smakiem.
Gratulujemy Zwycięzcom i do zobaczenia za rok podczas 2. edycji konkursu

Dziękujemy również Panu Witoldowi Batte z TV Warka oraz Bartkowi Szymańskiemu z One Way Studio za nagrywanie i fotografowanie imprezy.