Narodowe Czytanie

W sobotę 7 września 2019 roku w Muzeum Pułaskiego w Warce po raz ósmy odbyła się akcja Narodowego Czytania. W kameralnym gronie, na świeżym powietrzu, zaproszeni goście odczytali fragmenty ośmiu nowel, wybranych przez parę prezydencką. Były to: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, „ Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” Henryka Rzewuskiego. „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent Andrzej Duda.

W kolejności czytali: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Grójcu na czele z Panem Starostą Krzysztofem Ambroziakiem, przedstawiciele Urzędu Gminy w Warce, policji, kościoła, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dorota Kreczmańska i uczennica klasy IV Technikum Logistycznego Weronika Skrzypczak. Naszym reprezentantkom kibicowały: Pani Dyrektor Anna Górnicka, Pani Dorota Dudojć- Prokopczyk i Pani Anna Pawelczyk.
W ramach podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu uczestnicy otrzymywali książki, których fragmenty czytali, z pamiątkowym wpisem.