Międzyszkolny konkurs kulinarny

We wtorek, 25 lutego 2020r. w Zespole Szkół w Warce odbył się międzyszkolny konkurs kulinarny: „Kotlety, pulpety i inne mięsne przysmaki”.
Wydarzenie swoim patronatem objął Starosta Grójecki, Pan Krzysztof Ambroziak. Do rywalizacji stanęło sześcioro uczniów z trzech szkół powiatów grójeckiego i białobrzeskiego. Należały do nich: Zespół Szkół z Białobrzegów, Zespół Szkół z Jasieńca oraz Zespół Szkół z Warki. Społeczność Zespołu Szkół w Warce reprezentowały uczennice II klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych: Karolina Strzałkowska i Patrycja Wachnik. W zmaganiach uczestniczyli ponadto: Aleksandra Batut i Mateusz Michalak z Zespołu Szkół w Jasieńcu oraz Kinga Kucharska i Robert Siedlecki z Zespołu Szkół w Białobrzegach. Zadaniem zespołów biorących udział w konkursie było przygotowanie czterech porcji dania zasadniczego, w skład którego wchodził: kotlet, pulpet lub inny mięsny przysmak, dodatek witaminowy w postaci surówki lub sałatki oraz dodatek skrobiowy.
Zmagania uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Pani Anna Matyjas – Sekretarz Powiatu Grójeckiego, Pani Monika Pomian – restauratorka oraz właścicielka Restauracji Ratuszowa w Warce oraz Pan Marcin Bienias – właściciel i szef kuchni Restauracji Kociołek w Warce. Pod uwagę brane były: bukiet smakowo- zapachowy, smakowitość, pomysłowość, kreatywność, wygląd i aranżacja potrawy oraz fachowość wykonywania potrawy w trakcie jej przygotowywania (zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej), ład i porządek na stanowisku oraz organizacja pracy. Jury miało nie lada problem z wyłonieniem najlepszych prac, ponieważ wszystkie potrawy były wykonane w sposób mistrzowski i smakowały wyśmienicie.
Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością, a przygotowane potrawy prezentowały wysoki poziom sztuki kulinarnej.
Na najniższym stopniu podium stanęła Aleksandra Batut z Zespołu Szkół w Białobrzegach, która przygotowała Kotleciki buraczane na sosie ziemniaczanym z serkiem topionym, puree z marchewki oraz sferyfikację kawioru. Drugie miejsce ex aequo zajęli: Patrycja Wachnik z Zespołu Szkół w Warce za przygotowanie Kotletów z mięsa wieprzowego z jajami przepiórczymi, z pieczarkami faszerowanymi szpinakiem z serkiem Ricotta i różyczek ziemniaczanych z sosem czosnkowym oraz Robert Siedlecki z Zespołu Szkół w Jasieńcu, który przygotował Przysmak bałkański. Na najwyższym stopniu podium stanęła Kinga Kucharska z Zespołu Szkół w Jasieńcu, która przygotowała Pulpeciki rybne na szafranowym polu. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Strzałkowska z Zespołu Szkół w Warce za Pulpety z jajami przepiórczymi w sosie własnym z kopytkami i surówką witaminową oraz Mateusz Michalak z Zespołu Szkół w Białobrzegach za Pulpety cielęce z brokułem i pieczarką.
Wszyscy zawodnicy otrzymali cenne nagrody oraz dyplomy, które wręczyli członkowie jury oraz Pani dyrektor Anna Górnicka.
Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów na arenie kulinarnej. 🙂

Aldona Rzeźnik

A oto przepisy na wykonanie nagrodzonych potraw.

PULPECIKI RYBNE NA SZAFRANOWYM POLU
Składniki: 500g świeżej ryby (najlepiej dorsz i łosoś), 1 sucha bułka, 1 jajo, 1 puszka ciecierzycy, paczka świeżego szpinaku, 1 puszka mleczka kokosowego, ok. 2 ząbki czosnku, 1 opakowanie szafranu-nitki, ok. 0,5 szklanka wina białego wytrawnego, 1 kostka masła (200g), oliwa z oliwek (kilka kropel), 2 szt. limonki, przyprawy: sól, pieprz, suszona natka pietruszki, kostka rosołowa, pieprz ziołowy, ziele angielskie, pieprz czarny ziarnisty, liść laurowy, mąka pszenna (do obtoczenia pulpetów), świeża bazylia, ok. 1 szklanka mleka, ok. 0,5 łyżki miodu
Sposób przyrządzenia: Rybę myjemy pod bieżącą wodą, osuszamy, kroimy na mniejsze kawałki
i mielimy w maszynce na średnich oczkach. Bułkę namaczamy w mleku, czekamy aż zmięknie
i wyciskamy, a następnie mielimy. Do ryby i bułki dodajemy jajo, suszoną natkę pietruszki, pieprz ziołowy, sól i pieprz do smaku i dokładnie mieszamy. Formujemy niezbyt duże kulki z masy, obtaczamy w mące i smażymy na masełku na złoty kolor. Podsmażone pulpeciki przekładamy do garnka, zalewamy bulionem, dodajemy pieprz ziarnisty, ziele angielskie i liść laurowy. Przykrywamy
i dusimy na małym ogniu ok.15-20 minut. Na patelni rozgrzewamy masło i dorzucamy czosnek pokrojony w plasterki, następnie dodajemy odrobinę oliwy z oliwek. Przyprawiamy solą i pieprzem. Chwilę podsmażamy aż czosnek się zrumieni, następnie dolewamy białe wino i na małym ogniu zostawiamy do odparowania. Potem dodajemy kilka nitek szafranu by nadać kolor i aromat sosu. Na patelnię dodajemy miód i mleczko kokosowe. Zostawiamy na małym ogniu do podgotowania na kilka minut. Gdy sos się zredukuje dodajemy odrobinę soku i skórki z limonki. Następnie wrzucamy do sosu troszkę ciecierzycy. Kiedy cały sos się podgrzeje, a ciecierzyca nadal będzie chrupiąca dodajemy świeże liście szpinaku i wyłączamy sos, czekamy aż szpinak troszkę zmięknie. Na talerz wykładamy sos szafranowy, na nim układamy min. po 3 pulpeciki i posypujemy posiekaną bazylią. Można ozdobić potrawę grillowanymi ćwiartkami limonki.

KOTLETY Z MIĘSA WIEPRZOWEGOZ JAJAMI PRZEPIÓRCZYMI Z PIECZARKAMI FASZEROWANYMI SZPINAKIEM Z SERKIEM RICOTTA ORAZ RÓŻYCZKI ZIEMNIACZANE Z SOSEM PIECZARKOWYM
Składniki:
Kotlety: mięso mielone wieprzowe 40 dag, cebula 1szt, olej, natka pietruszki, jaja 5 szt, bułka czerstwa, sól, pieprz, gałka muszkatołowa mielona, papryka mielona, majeranek
Sposób przygotowani: 4 jajka ugotować na twardo, ostudzić, zdjąć skorupki. Cebulę obrać , pokroić w kostkę i usmażyć na oleju. Natkę pietruszki drobno posiekać, wymieszać z cebulą. Do mięsa mielonego dodać jajko, namoczoną i odciśniętą bułkę, wyrobić, dodać przyprawy. Połączyć z usmażoną cebulą i natką. Mięso podzielić na 4 części, uformować z każdej placek, na nim ułożyć jajko i zacisnąć brzegi. Rozgrzać olej na patelni i usmażyć kotlety ze wszystkich stron.
Pieczarki faszerowane: opakowanie szpinaku , serki risotta, 50 g startego sera żółtego, kilka pieczarek (dużych), 2 łyżki masła klarowanego, cebula, gałka muszkatołowa, biały pieprz, sól, cytryna
Sposób przygotowania: Przygotowujemy pieczarki z farszem. Cebule przesmażamy na maśle, dodajemy szpinak i krótką chwilę mieszając trzymamy na ogniu w celu zmiękczenia, zdejmujemy ze źródła ciepła, przekładamy do miski, łączymy z serem ricotta, serem żółtym, doprawiamy gałką muszkatołową, solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Pieczarki solimy, pieprzymy i smażymy od strony blaszek na złoty kolor, a następnie przekładamy na drugą stronę. Środki pieczarek wypełniamy nadzieniem szpinakowym. Chwilę trzymamy na patelni, następnie wkładamy do naczynia żaroodpornego i chwilę podgrzewamy.
Różyczki ziemniaczane: ziemniaki 5 szt, masło 2 łyżki, sól, papryka mielona, olej
Sposób przygotowania: Ziemniaki obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Masło rozpuszczamy na patelni, następnie skrapiamy nim pokrojone ziemniaki, odstawiamy na trochę. Układamy plasterki ziemniaków jeden nakładając na drugi i zwijany. Doprawiamy solą i papryką. Wykładamy na blasze i pieczemy na początku w temperaturze 150oC a potem zwiększamy do 200oC aż do zmiękczenia ziemniaków.
Sos czosnkowy: 2 ząbki czosnku, pół szklanki jogurtu naturalnego, 4 łyżeczki majonezu, 1/4 łyżeczki soli, szczypta pieprzu
Sposób przygotowania: Czosnek wycisnąć praską, wszystko wymieszać razem.
PRZYSMAK BAŁKAŃSKI (Robert Siedlecki)
Składniki: 1kg mięsa wołowego mielonego, papryka słodka, gałka muszkatołowa, sól, pieprz, 100g sera żółtego, 30g masła, 2 jajka, 1 puszka zielonego groszku, 1 puszka mleka kokosowego, pomidor, ogórek, papryka, cebula, 100g białego sera, 100g bułki tartej, 200ml oleju roślinnego

Sposób przygotowania:
Mięso: Surowe mięso mielone przyprawiamy według uznania. Tworzymy podłoże z mięsa dla sera i masła. Formujemy tak, aby masło z serem znajdowało się w środku formy. Panierujemy i smażymy na zloty kolor.
Puree z groszku: Groszek gotujemy chwilę w mleko kokosowym z dodatkiem wody. Blendujemy oraz doprawiamy do smaku.
Sałatka szopska: Pomidory, ogórki i paprykę kroimy w kostkę, mieszamy i doprawiamy. Na wierzch kładziemy cienko pokrojoną cebulę i posypujemy białym serem.

KOTLECIKI BURACZANE NA SOSIE ZIEMNIACZANYM Z SERKIEM TOPIONYM, PURRE Z MARCHEWKI ORAZ SKLERYFIKOWANYM KAWIOREM
Składniki:
Kotleciki buraczane: 5 średnich buraków, 200g kaszy jaglanej, pół pęczka natki pietruszki, jajko, mąka, mała cebula, olej do smażenia, sól, pieprz
Sos ziemniaczany: 300g ziemniaków, ser topiony (smak dowolny), mleko, 20g masła, sól, pieprz, zioła prowansalskie
Puree marchewkowe: 300g marchwi, 40g masła, sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Sferyfikacja kawioru: 300g marchwi, 200g buraków, alginian sodu, chlorek wapnia, woda

Sposób przygotowania: Myjemy wszystkie warzywa. Buraki gotujemy w skórkach do miękkości, troszkę solimy. Kaszę gotujemy z podwójną ilością wody do objętości kaszy, cały czas mieszając. Natkę pietruszki siekamy drobno, cebulę kroimy w drobną kostkę. Ugotowane buraki obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Wszystkie składniki dajemy do jednej miski i mieszamy. Robimy dowolny kształt kotlecików i obtaczamy w mące. Smażymy na złoty kolor. Ziemniaki obieramy i gotujemy do miękkości z odrobiną soli. Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę, dodajemy ser topiony, mleko do rozrzedzenia i przyprawy. Całość blendujemy. Obieramy marchewkę i gotujemy. Do ugotowanej marchwi dodajemy resztę składników i całość blendujemy. Obieramy marchewkę oraz buraki. Robimy osobne soki w sokowirówce. Soki wlewamy do osobnych szklanek. Do dużej miski wlewamy niewielką ilość letniej wody i dodajemy łyżeczkę chlorku wapnia. Do soków dodajemy po łyżeczce alginianu sodu i mieszamy aż się rozpuści. Rozpuszczone soki z alginianem, nabieramy osobno w strzykawkę i wpuszczamy po kropelce do wody z chlorkiem, następnie przepłukujemy zimną wodą. Odkładamy do wyschnięcia.

Smacznego