Narodowe Czytanie

W sobotę 5 września 2020 roku w Muzeum Pułaskiego w Warce po raz dziewiąty odbyła się akcja Narodowego Czytania. Zaproszeni goście odczytali fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Utwór ten to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna.
„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.
W kolejności czytali: przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Grójcu , przedstawiciele Urzędu Gminy w Warce, kościoła, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele wraz z uczniami oraz mieszkańcy Warki. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dorota Kreczmańska i uczniowie: Małgorzata Dobosz i Małgorzata Kaczmarek z klasy III TG/TH, Małgorzata Misiek z klasy I TO/TI oraz Cezary Papiński z klasy IITG/TH. Naszym reprezentantom kibicowały: Pani Dyrektor Anna Górnicka, Pani Dorota Dudojć- Prokopczyk, Pani Elżbieta Woźniak oraz Pani Anna Pawelczyk.
W ramach podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu uczestnicy otrzymywali książki, których fragmenty czytali, z pamiątkowym wpisem.