Akcja krwiodawstwa w ZS na Obwodowej.

Można powiedzieć, że już tradycją w Zespole Szkół na ulicy Obwodowej, stały się akcje krwiodawstwa. W każdym semestrze roku szkolnego odbywa się przynajmniej jedna zbiórka krwi. Udawało się to nawet w najtrudniejszych momentach pandemii, kiedy było to szczególnie istotne, bo w całym kraju braki krwi były olbrzymie. Jest to zasługą dyrekcji szkoły, która bardzo chętnie udostępnia przestrzenie budynku szkolnego na Obwodowej. To także wielkie zaangażowanie uczniów. Ci, którzy skończyli już 18 rok życia i mogą zostać dawcami krwi bardzo chętnie zgłaszają swoją gotowość do pomocy. Także zaprzyjaźnione Liceum im. Piotra Wysockiego w Warce umożliwia swoim uczniom uczestnictwo w akcjach krwiodawstwa. Ostatnia akcja krwiodawstwa miała miejsce w Zespole Szkół 17 marca 2022 roku. Oprócz dużej liczby uczniów, którzy byli chętni na oddanie swojej krwi, zgłosiło się także bardzo dużo osób z naszego miasta dla których oczywiście drzwi szkoły w takie dni są otwarte. Krew udało się oddać łącznie 27 osobom. Oczywiście chętnych było dużo więcej, ale nie zawsze wszyscy chętni mogą się zakwalifikować do pobrania krwi. Na początku trzeba przejść szczegółowe badanie, a dyskwalifikować może nawet niedawna wizyta u stomatologa czy zażycie aspiryny. Dlatego tak ważne jest, aby potencjalnych dawców pojawiło się jak najwięcej. Jak wszyscy wiemy krew ratuje życie, a nie można wytworzyć jej sztucznie jak innych leków w warunkach laboratoryjnych. Każda osoba, która odda krew może liczyć na lekarskie zwolnienie z pracy w danym dniu, więc nie trzeba specjalnie brać dnia wolnego. Dziękujemy wszystkim uczniom i osobom spoza szkoły, które zdecydowały się zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka poświęcając swój czas. Zapraszamy do śledzenia profilu Zespołu Szkół na Facebooku, gdzie zawsze pojawia się odpowiednio wcześniej informacja na temat organizowanej akcji krwiodawstwa. Mamy nadzieję, że następnym razem również spotkamy się na Obwodowej, aby ratować zdrowie i życie ludzkie!