Jubileuszu 95-lecia szkolnictwa zawodowego w Warce.

Zmiana, trwanie, wybór, wiedza, kreatywność – to słowa kluczowe jubileuszu 95-lecia szkolnictwa zawodowego w Warce. 5 listopada 2021r. odbyły się uroczystości uświetniające to jakże ważne dla społeczności ZS Warka wydarzenie. Rozpoczęło się ono mszą świętą w kościele Parafii Św. Mikołaja Biskupa w Warce. Następnie w asyście policji wszyscy zgromadzeni w uroczystym pochodzie udali się do Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu. Pani Dyrektor ZS Anna Górnicka wraz z współprowadzącym całą imprezę panem Andrzejem Zarębą przywitała serdecznie wszystkich zaproszonych gości. Zaszczycili nas tego dnia swoją obecnością: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – pan Mirosław Maliszewski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – pan Leszek Przybytniak, który reprezentował również oficjalnie Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosta Powiatu Grójeckiego – pan Krzysztof Ambroziak wraz z Wicestarostą panią Jolanta Sitarek, Radni Powiatu Grójeckiego z terenu Gminy Warka – pani Grażyna Kijuc oraz panowie Cezary Kołodziejski, Jan Madej oraz Andrzej Zaręba, Wiceburmistrz Warki – pani Teresa Knyzio, która reprezentowała Burmistrza Dariusza Gizkę, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce – pani Aldona Rzeźnik, podpułkownik Marcin Boruta, który reprezentował dowódcę 23-ej Bazy Lotnictwa Taktycznego Wojska Polskiego – pułkownika dyplomowanego pilota Krzysztofa Stobieckiego, podpułkownik Grzegorz Rokita, który reprezentował dowódcę 1-ej Warszawskiej Brygady Pancernej – generała brygady Jarosława Górowskiego oraz porucznik Jacek Piotrowski z tej samej jednostki wojskowej, pułkownik Piotr Kosiński – przyjaciel szkoły, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Mazowieckiego – pan Zbigniew Gołąbka, Starszy Wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, delegatura Radom – pani Dorota Skalińska oraz dyrektorzy powiatowych jednostek oświatowych i miejscowych instytucji. Nie zabrakło oczywiście przedsiębiorców z Warki i okolic, nauczycieli emerytów, nauczycieli i pracowników szkoły, uczniów, rodziców, pocztów sztandarowych z zaprzyjaźnionych szkół, absolwentów Zespołu Szkół i mieszkańców Warki. Ponieważ pandemia w ubiegłym roku szkolnym nie pozwoliła na zorganizowanie ślubowania, dlatego też w tym roku uroczystość rozpoczęła się od ślubowania klas pierwszych i drugich. Delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem Lotników. Uczniowie klas pierwszych i drugich w krótkim przemówieniu podziękowali za przyjęcie ich w poczet uczniów ZS i obiecali godnie dbać o imię szkoły. Starsi uczniowie natomiast serdecznie powitali młodszych kolegów, życząc im samych sukcesów. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor. W swoim przemówieniu zawarła istotę sukcesu naszej placówki. „Być uczniem naszej szkoły to nie tylko przynależeć do konkretnej, szkolnej społeczności. To także być spadkobiercą określonej tradycji, jaką przez 95 lat tworzyli Wasi poprzednicy. Zmiana, trwanie, wybór, wiedza, kreatywność – to słowa, które określają kierunek naszych działań. Natomiast współdziałanie, pomoc, partnerstwo i podmiotowość odnoszą się do sposobów i narzędzi, za pomocą których te nadrzędne cele chcemy osiągnąć” – tymi słowami zwróciła się do zgromadzonych. Na koniec życzyła uczniom wielu radosnych chwil w murach szkoły, realizowania i rozwijania swoich zainteresowań, nawiązywania nowych przyjaźni oraz czasu spędzonego w atmosferze pełnej życzliwości. Pani Dyrektor Anna Górnicka podkreśliła w swoich wypowiedziach, jakie zmiany zaszły w szkole w ciągu ostatnich dwóch lat. Przy pomocy Starostwa Powiatowego w Grójcu i Urzędu Marszałkowskiego oraz Rady Rodziców wyremontowany został dach, zakupiony nowy piec grzewczy, wyremontowano dwie pracownie, czytelnię i bibliotekę. Stworzono nową pracownię komputerową, wymieniono podłogę na parterze, wybudowano nowe boisko wielofunkcyjne i wyremontowano salę gimnastyczną wraz z zapleczem sportowym. Pani Dyrektor zwróciła także uwagę na rolę pracodawców w życiu szkoły. Bez lokalnych przedsiębiorców, pracodawców nie byłoby naszej szkoły, to oni pod kątem praktycznym kształcą naszych uczniów, przyszłych fachowców i specjalistów, których tak brakuje na dzisiejszym rynku pracy. Po przemówieniach zaproszonych gości nadszedł czas na jubileuszowe upominki. Z rąk Pana Leszka Przybytniaka szkoła otrzymała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak przekazał profesjonalną maszynę do czyszczenia podłóg, Pani Teresa Knyzio przekazała od Samorządu Warki pamiątkowy medal z okazji 700-lecia miasta, byli dyrektorzy szkoły przekazali pamiątkową tabliczkę z życzeniami dalszych sukcesów, zaś dyrektorzy placówek oświatowych z powiatu grójeckiego ufundowali profesjonalny głośnik. Kolejnym etapem uroczystości był krótki rys historyczny naszej szkoły przedstawiony przez Panią Krystynę Romanowską w prezentacji „Alfabet szkolny, czyli krótka historia Zespołu Szkół w Warce”. Prezentacja została przygotowana przez panią Krystynę Romanowską i panią Małgorzatę Mrozek. Następnie wszyscy obejrzeli filmik „Trzy pokolenia z Obwodowej”, który przedstawił rodzinę: pana Andrzeja Barszcza – dziadka, pana Mariusza Leszko – tatę oraz syna – Maxa Leszko, którzy podzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami z pobytu w szkole. Dziadek i tata ukończyli naszą szkołę, zaś Masymilian nadal jest jej uczniem. Pomysłodawczyniami filmu były panie: Klaudia Skowrońska, Anna Wodzińska i Magdalena Szymańska. Nadeszła także chwila na krótkie wspominki byłych dyrektorów i pracowników szkoły we wspólnej rozmowie. Swoimi reminiscencjami podzieli się: były dyrektor szkoły pan Jan Traczyk, była wicedyrektor szkoły pani Urszula Sobolewska, pani Wanda Sobczyk – małżonka byłego dyrektora Tadeusza Sobczyka, pan Waldemar Stasiak nauczyciel wychowania fizycznego oraz pan Wiesław Rokita emerytowany nauczyciel informatyki. Uczniowie ZS mogą się pochwalić nie tylko wynikami w nauce. Mają także szereg innych talentów. Na początek wszyscy mogli obejrzeć filmik, na którym Kuba Tomala, nasz absolwent, gra na fortepianie „Taniec Pajaca” Clauda’a Debussy’ego. Kunszt aktorski podziwiali wszyscy w skeczu „Nauka zdalna” przygotowanym przez uczniów z klas:1TH, 1TJ, 3PTL, 2TOI i 4TL pod kierunkiem pani Kamili Stępniewskiej i pani Doroty Dudojć-Prokopczyk. Piękne głosy zaprezentowali: Viktoriia Sukach, Weronika Witkowska oraz Cezary Papiński. Grą na gitarze zachwycili: Kamil Jarecki oraz Daniel Górnicki. Ostatnim punktem oficjalnej uroczystości był koncert orkiestry dętej OSP z Jasieńca pod dyrekcją kapelmistrza Michała Balcerowicza. W szkole czekała na zaproszonych gości wystawa kronik szkolnych, oś czasu, poczet dyrektorów oraz poczęstunek. Czekamy na kolejny jubileusz. Już teraz zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania. 🙂

Zapraszamy do obejrzenia filmiku z uroczystości, który udostępniamy dzięki uprzejmości pana Witolda Batte.