Wycieczkowy tydzień w ZS.

W dniach 1-3 grudnia odbyła się wycieczka uczniów klas IVTHG, II TOI i II THL do Oświęcimia, Zakopanego i Krakowa pod opieką nauczycieli Anny Górnickiej, Magdaleny Szymańskiej i Patrycji Wielgus.. Zwiedziliśmy Muzeum Auschwitz i Birkenau w Oświęcimiu. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem. Przy pięknej pogodzie spacerowaliśmy w Dolinie Kościeliskiej z Panią przewodnik Asia Stępińska. Dolina Kościeliska jest położona w Tatrach Zachodnich, ma długość 9 km, dzięki czemu jest drugą co do wielkości doliną po polskiej stronie Tatr, zaraz po sąsiedniej Dolinie Chochołowskiej. Warto tu się wybrać, szczególnie, że przez wieki działo się w tej dolinie, oj działo. Był tutaj ośrodek hutniczy, wypasano owce, a dnem pędził trakt kupiecki. A jak byli kupcy, to i zbóje hultaje też się pojawili. Po dziś dzień mają tutaj swoje miejsca pamięci Po drodze odnajdziecie Zbójnickie Okna, Turnie,, czy też Zbójnicki Stół. Powiada się od lat, że ci niegodziwcy pochowali w dolinie skarby. Grono poszukiwaczy, które w to uwierzyło i szperało po dolinie pozostawiło po swoich poszukiwaniach gdzieniegdzie ślady na skałach. Po 2 godzinach dotarliśmy do schroniska, które powstało zaraz po wojnie i miało być budynkiem zastępczym w miejsce spalonego podczas wojny schroniska na Hali Pysznej (obecnie HP pozostaje zamknięta dla ruchu turystycznego). W roku 1973 otrzymało ono imię polskiego geologa prof. Walerego Goetla. Trzeba przyznać, że dolna sala z szerokimi ławami, cała w drewnie i z malowniczym widokiem na Błyszcz i Bystrą, robi bardzo przyjemne wrażenie, a i szarlotka była pyszna. Wieczorem relaksowaliśmy się na gorących termach, zwiedzaliśmy Zakopane, poznaliśmy historię gór i Zakopanego dzięki opowiadaniom miejscowego górala Adama Gąsienicy, a na koniec odwiedziliśmy Kraków i zwiedziliśmy żydowską dzielnicę Kazimierz, Starówkę i zakończyliśmy wizytą na jarmarku bożonarodzeniowym na krakowskiej starówce. Wycieczka klasy III PTH do Warszawy W środę 1 grudnia uczniowie z klasy 3PTH wyruszyli pociągiem do Warszawy na Invisible Exhibition- Niewidzialna Wystawa oraz do kina na film biograficzny „Najlepszy”. Opiekunami były nauczycielki Izabela Podworska i Aneta Wodzińska. Na wystawie uczniowie poznawali codzienne życie wszystkimi zmysłami, z wyjątkiem wzroku. Początki nie były łatwe, pojawiał się lęk i nieporadność. Z każdą chwilą jednak przychodziła coraz większa pewność siebie i odnalezienie się w mieszkaniu, w lesie czy na ulicy nie było już tak wielkim problemem. Było to niezwykłe doświadczanie życia osoby niewidomej. Po zwiedzaniu wystawy uczniowie mieli spotkanie z niewidomym od urodzenia przewodnikiem wystawy, który przybliżył im szczegóły swojego życia oraz sposoby radzenia sobie z niepełnosprawnością. Następnie grupa młodzieży udała się do kina. Historia Jerzego Górskiego, triathlonisty i mistrza świata w podwójnym Ironmanie, wzbudziła w uczniach sporo emocji. Był szok, zwątpienie, smutek, łzy, nadzieja i radość. Polecamy! Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że to był udany dzień.