Alhambra

Najważniejszą i najbardziej znaną atrakcją miasta jest niewątpliwie Alhambra, mauretańska forteca, która została zbudowana w XIV wieku. Kompleks obejmuje wspaniałe pałace, w których żyli arabscy emirowie, ze wspaniałymi mozaikami, patio i ogrodami. Znana jest dziś przede wszystkim z pomieszczeń pałacowych władców z rodu Nasrydów. Powinniśmy jednak pamiętać, że nazwa Alhambra odnosi się do całego ufortyfikowanego miasta. Na terenie kompleksu znajdowały się także pałace innych możnych i arystokracji, koszary wojskowe i infrastruktura militarna, obszary handlowe, uniwersytet, meczety i zwyczajna dzielnica mieszkalna (Medina). Alhambra powstała na stromym wzgórzu nazywanym La Sabika, a pierwsze budynki i fortyfikacje zostały zbudowane bezpośrednio na skale. Dziś zbocza wzgórza otoczone W szczycie rozkwitu dostępu do miasta broniło ponad 30 wież z których część nie zachowała się do dziś. W niektórych wieżach znajdowały się pomieszczenia przypominające pałace. Kompleks Alhambry w 1984 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.