Wycieczki

W ramach projektu uczniowie poza pracą mieli możliwość uczestniczenia w kilku wycieczkach, aby móc zwiedzić i poznać choć niewielką część Portugalii.
W Porto malowniczym i urokliwym mieście spacerując po stromych, wąskich uliczkach pełnych zabytków, wysokich kamienic i zakamarków mogli podpatrywać zwykłe życie Portugalczyków. W Bradze- mieście z ponad 2000-letnią historią oglądali katedrę z 1070 roku, bramę Arco da Porta Nova, sanktuarium Bom Jesus, do którego prowadzą barokowe schody z granitu, a wejście po nich symbolizuje wędrówkę duchową do nieba. Historyczne centrum zwiedzali również w Guimaraes, gdzie nadal można wyczuć średniowieczną atmosferę. Podążali również śladami katolickich pielgrzymów w Fatimie oraz odwiedzili miasto Aveiro zwane portugalską Wenecją, gdzie ich uwagę zwróciły piękne kamienice wyłożone płytkami ceramicznymi, barwne mosty i charakterystyczne łodzie rybackie. Byli też w Lizbonie, stolicy Portugalii, gdzie zobaczyli kilka obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jednak najlepiej zobrazują, to co przeżyli i zobaczyli ich własne, przytoczone poniżej, wypowiedzi:

Jednym z pierwszych miejsc, które zwiedziliśmy było Porto. Piękne i malownicze miejsce, jak z pocztówki. Mieliśmy okazję płynąć statkiem po rzece Duero. Podczas rejsu mogliśmy podziwiać kolorowe budynki nadające temu miastu niewątpliwego uroku. Następnie widzieliśmy Brage jedno z najstarszych miast w Portugalii o ponad 2000-letniej historii. Dzięki tej wycieczce mieliśmy okazję zobaczyć architekturę miasta oraz Sanktuarium Bom Jesus do Monte. Sanktuarium to znajduje się na liście zabytków Unesco. Mieliśmy okazję zwiedzić Averio- czyli Portugalską Wenecję. Historia tego miasta sięga aż starożytności, kiedy powstało tam rzymskie osiedle Talabriga. Kolejnym miejscem, które mieliśmy przyjemność zwiedzić była Fatima miasto słynące z sanktuarium fatimskiego. Pielgrzymują tam ludzie z całego świata, aby modlić się za wstawiennictwem Matki Boskiej. Ostatnia nasza wycieczka była do Lizbony stolicy Portugalii. Zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze miejsca tego miasta takie jak Praça do Comércio, parlament. Udało nam się przejechać słynnymi żółtymi tramwajami. Była to niesamowita przygoda. Zobaczenie tych wszystkich miejsc było świetną zabawą, dzięki której dowiedzieliśmy się wiele o kulturze oraz zwyczajach mieszkańców tego cudownego kraju.