Wycieczka klasy 2TSH

23 listopada uczniowie klasy 2TSH oraz reprezentanci klas 1TG, 1THH, 2TH, 2TI, 2TL, 3THL, 3TL, 1A i 2A udali się na wycieczkę🚌 do Łodzi – kolebki przemysłu włókienniczego na ziemiach polskich. Opiekunami wycieczki byli p. Małgorzata Minda – wychowawca klasy 2TSH i p. Adam Wrzesień.
Do Łodzi dotarliśmy po 2,5-godzinnej podróży o 10.00. Pierwsze kroki skierowaliśmy na ulicę Piotrkowską, wizytówkę Łodzi i jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Jej długość wynosi 4,2 km. Zwiedziliśmy Pasaż Róży – podwórko o ścianach wyłożonych kawałkami potłuczonych luster, następnie udaliśmy się pod pomnik lampiarza usytuowany w miejscu, w którym w maju 1906 roku zabłysły pierwsze lampy elektryczne w mieście. W trakcie spaceru obejrzeliśmy Aleję Gwiazd⭐️, na której swoją dłoń odcisnęli najwybitniejsi polscy filmowcy🎬, a także galerię rzeźb znanych łodzian. Zatrzymaliśmy się dłużej przy ławeczce wybitnego pianisty🎹🎼 Artura Rubinsteina, siedzącego przy fortepianie. Pamiątkowe zdjęcie zrobiliśmy sobie przy ławeczce trzech największych łódzkich fabrykantów, nazywanych „królami bawełny”: Karola Scheiblera, Izraela Poznańskiego i Henryka Grohmana.
Nieopodal ulicy Piotrkowskiej, w murach dawnego pałacu Izraela Poznańskiego mieści się Muzeum Miasta Łodzi🏛. Tutaj uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, w trakcie której poznaliśmy dzieje miasta Łodzi oraz historię rodziny Poznańskich, dawnych właścicieli obiektu. Zwiedziliśmy pełne przepychu pałacowe wnętrza, w których kręcone były zdjęcia do „Ziemi obiecanej” – najbardziej „łódzkiego” filmu w historii kina polskiego. Autor książki, według której nakręcono film, Władysław Reymont był wielkim miłośnikiem Łodzi i na Piotrkowskiej również ma swoją ławeczkę.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Kinematografii mieszczące się w dawnym pałacu Karola Scheiblera. Zgromadzono tutaj eksponaty związane z polskim filmem. Mieliśmy okazję obejrzeć historyczne i współczesne kamery filmowe, zdjęcia aktorów i pamiątki z nimi związane, a także rekwizyty pochodzące z najlepszych polskich filmów, takie jak tron Ramzesa XIII z filmu „Faraon”, kostiumy z „Krzyżaków”, strój Pana Kleksa czy gitary z nagrodzonej Oscarem „Idy”. Podziwialiśmy salę balową, która „zagrała” w wielu filmach, nawet w tak popularnych serialach jak „Stawka większa niż życie” i ostatnio „Komisarz Alex”. Warto dodać, że to właśnie w Łodzi powstało pierwsze na ziemiach polskich kino.
Ukoronowaniem pobytu w Łodzi była wizyta w Manufakturze Łódzkiej – centrum handlowo-rozrywkowym usytuowanym w murach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Tutaj każdy z uczestników wycieczki mógł coś zjeść, zrobić zakupy, a także zrelaksować się na przykład na otwartym już lodowisku.⛸
Po dniu pełnym wrażeń zameldowaliśmy się w Warce w późnych godzinach wieczornych. Dopisała nam pogoda, wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.😀❤️