Praca

Podczas marcowego, skróconego z powodu pandemii pobytu na praktykach w portugalskim mieście Pavoa de Varzim uczniowie ZS w Warce doskonalili swoje umiejętności w dziedzinie handlu, hotelarstwa oraz logistyki. Odbywali swoje praktyki w przedsiębiorstwach portugalskich tj.AxisOfir Beach Resort Hotel, Park Hotel Porto Aeroporto SA, Santana Hotel & SPA, Hotel da Musica, Oporto Airport& Business Hotel, Gubec-I&D, Moldartpavoa, CasaAlves, SanigalosLda, Tattoon, JAJU. Mieli tam możliwość nawiązania nowych kontaktów zawodowych, poznania portugalskiego rynku pracy, jak również sprawdzenia swoich umiejętności językowych i zawodowych w praktyce. Pobyt w Pavoa de Varzim był dla uczestników dużym sprawdzianem samodzielności, wymagał także od nich otwarcia się na potrzeby drugiego człowieka.
Oto klika wypowiedzi, jak oni sami odbierają sam pobyt i praktyki w Pavoa de Varzim:

Moje praktyki odbywały się w Hotelu da Música w Porto. Razem z koleżanką do pracy dojeżdżałyśmy metrem. Pierwszego dnia pokazano nam, jak wygląda hotel, jakie zasady w nim panują, gdzie możemy jeść oraz gdzie przechowywać rzeczy. Dostałyśmy również karty, które otwierały drzwi do pomieszczeń, gdzie mogli przebywać tylko pracownicy. Naszym głównym obowiązkiem była obsługa gości w hotelowej restauracji. W czasie śniadania zabierałyśmy brudne talerze oraz pilnowałyśmy, aby na stole bufetowym niczego nie brakowało. Donosiłyśmy również potrzebną zastawę. Po śniadaniu sprzątałyśmy ze stołów resztę brudnych talerzy, a ze stołu bufetowego zabierałyśmy jedzenie i zanosiłyśmy je do kuchni. Następnie przygotowywałyśmy salę na lunch. Hotel ten jako jedyny w Porto posiada certyfikat koszerności, dlatego też przygotowywałyśmy dla wyznawców judaizmu miejsce do spożycia posiłku. Zdarzyło się również, że przygotowywałyśmy salę konferencyjną oraz obsługiwałyśmy przerwę kawową. Praca w hotelu da Música była dla mnie przyjemnością. Kadra, która tam pracowała zawsze służyła nam pomocą. Nasz opiekun był bardzo troskliwy i robił wszystko, co w jego mocy, abyśmy czuły się komfortowo. Gdybym mogła, pojechałabym tam jeszcze raz.

Czwórka uczniów technikum logistycznego pracowała w firmie Tattoon, gdzie mieli okazję poznać tajniki magazynów. Uczniowie dbali o przygotowanie towaru na półki sklepowe, kompletowali zamówienia oraz byli odpowiedzialni za czystość na swoim stanowisku pracy. Godziny pracy mijały w wspaniałym towarzystwie tamtejszych pracowników, którzy zawsze służyli radą i pomocą.

Nasza szkoła co roku organizuje praktyki zawodowe za granicą. W 2020 roku miałem okazję wziąć w nich udział. Po raz pierwszy byłem w Portugalii, co tylko wzmocniło mój entuzjazm. Jednak, gdy nadszedł czas pierwszych praktyk pojawił się u mnie duży stres i wiele pytań w głowie. Nie byłem przekonany, czy dobrze wykonam swoją pracę, czy dam radę porozumieć się w obcym języku. Moim jedynym pocieszeniem w tamtej chwili było to, że nie będę sam, a wraz ze mną będzie dwójka moich kolegów. Pierwszego dnia pojechaliśmy zobaczyć nasze miejsce pracy. Był to sklep z artykułami budowlanymi „Casa Alves”. Na początku poznaliśmy naszego mentora, który oprowadził nas po sklepie oraz omówił nasze obowiązki . Muszę przyznać, że swoją pracę wykonywał perfekcyjnie i był dla mnie i moich kolegów bardzo dużym wsparciem. Każdy nowy dzień przynosił nam nowe wyzwania, które pozwalały zdobywać doświadczenie i rozwijać się na gruncie zawodowym.