„Jak za dawnych lat…”

W piątek 15 grudnia odbył się w naszej szkole koncert pt. „Jak za dawnych lat…”, drugi z cyklu Koncerty Wielu Kultur, drugi zorganizowany przez ZS w Warce. Środki finansowe pozyskane zostały z programu Działaj Lokalnie organizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. i zostały przeznaczone na warsztaty muzyczne dla uczniów i nauczycieli oraz na zakup sprzętu muzycznego.
Lata 20., lata 30. to specyficzny okres w dziejach historii, także w dziedzinie muzyki – to kolekcja przebojów dwudziestolecia międzywojennego – okresu, w którym polska muzyka rozrywkowa z powodzeniem konkurowała z ówczesną produkcją światową. Ogniste tanga, fokstroty, walce, które bez cienia przesady nazwać można evergreenami, śpiewane przez naszych uczniów i nauczycieli w manierze wzorującej się na wykonaniach dawnych gwiazd – Mankiewiczównie, Pogorzelskiej, Bodo , Kiepurze, Żabczyńskim czy Ordonównej – przenoszą nas w czasy przedwojennej elegancji i wykwintnej rozrywki. Mimo tak dużego upływu czasu , wiele piosenek z tamtego okresu nadal jest rozpoznawalnych w czasach współczesnych. To absolutny fenomen świadczący o chwytliwości i oryginalności każdej z nich. Nic więc dziwnego, że dziś tak wiele zespołów poszukuje inspiracji w klimacie lat dwudziestych.
Staraliśmy się pokazać taką aranżację piosenek i choreografię, aby wyczarować atmosferę tamtych czasów, czasów dwudziestolecia międzywojennego i czasów powojennych. Młodzież powinna poznać i poczuć klimat tych piosenek, bo przywołują przeszłość. Są to perełki tamtych czasów, taki Wodewil starej Warszawy, ale i nie tylko.
Tego dnia odbył się również konkurs na najbardziej kreatywny strój z lat 20. i 30. Uczniowie przebrali się i pięcioro z nich zdobyło pierwsze miejsce ex aequo. Gratulujemy 🙂💃🕺🕴
Zapraszamy także na nasze kolejne koncerty :
– 13 lutego 2024r. w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce,
– 23 lutego 2024r. w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce,
– 10 marca 2024r. w Teatrze Kamienica w Warszawie.
Bilety do nabycia w Zespole Szkół w Warce.