Projekt „Poznaj Polskę”

W dniu 30 maja uczniowie klas 1 TH, 3G, 3P i 3 PTH w ramach projektu „Poznaj Polskę” uczestniczyli w przepięknej i pełnej wrażeń wycieczce jednodniowej do Kazimierza Dolnego. Pierwszym punktem programu był renesansowy rynek z urokliwymi kamieniczkami i kramami, na których można kupić słynne koguty i inne łakocie. „Zwiedziliśmy Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej – Muzeum Nadwiślańskiego. Jedyną tego typu placówkę w Polsce, która gromadzi wyroby dawnego i współczesnego złotnictwa od gotyku do współczesności.
Wspięliśmy się na najwyższe wzgórze Kazimierza, Górę Trzech Krzyży, stamtąd roztacza się panorama obejmująca miasto i zakole Wisły. Na szczycie znajdują się trzy krzyże upamiętniające ofiary epidemii cholery. Po wspinaczce odpoczęliśmy na Starym Mieście. Na rynku zrobiliśmy zdjęcie przy słynnej zabytkowej drewnianej studni. Programem kolejnego etapu był rejs statkiem, który płynął w górę Wisły, mijając stare kamieniołomy, Mięćmierz i dopłynęliśmy do „Krowiej Wyspy”, przy której zawróciliśmy z powrotem do Kazimierza.
Na koniec udaliśmy się na wzgórze zamkowe w ruiny Kazimierskiego Zamku, który został ufundowany przez Króla Kazimierza Wielkiego i do dzisiaj stanowi unikalny przykład średniowiecznej architektury obronnej. Zwiedziliśmy Basztę, tzw. górny zamek, która pełniła funkcje obronne zanim wybudowano zamek.
To był naprawdę cudownie spędzony czas 🙂😍”