Praca

Podczas wrześniowego, miesięcznego pobytu na praktykach w portugalskim mieście Pavoa de Varzim uczniowie ZS w Warce doskonalili swoje umiejętności w dziedzinie handlu, hotelarstwa oraz logistyki. Odbywali swoje praktyki w przedsiębiorstwach portugalskich tj. Gubec – I&D In Textiles, Moldart Povoa de Varzim, Axis Ofir Beach Resort Hotel, Sussuros do Mar – Minimercado, Vilanet. Mieli tam możliwość nawiązania nowych kontaktów zawodowych, poznania portugalskiego rynku pracy, jak również sprawdzenia swoich umiejętności językowych i zawodowych w praktyce. Miesięczny pobyt w Pavoa de Varzim był dla uczestników dużym sprawdzianem samodzielności, wymagał także od nich otwarcia się na potrzeby drugiego człowieka.
Oto klika wypowiedzi, jak oni sami odbierają pobyt i praktyki w Pavoa de Varzim:

Moim miejscem pracy w Portugalii był sklep wielobranżowy Sussurros do Mar. Każdego dnia szłam do pracy w bardzo dobrym nastroju, ponieważ panowała tam przyjazna atmosfera. Moimi obowiązkami były m.in. przyjmowanie oraz układanie towaru na półkach, sprawdzanie daty ważności na produktach spożywczych, sprawdzanie stanu przyjętego towaru z zapisami w fakturze, sprzątanie miejsca pracy, tworzenie faktur, dbanie o kwiaty oraz naklejanie odpowiednich cen na produkty. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tych praktykach.

Naszym miejscem pracy w Portugalii był hotel Axis Ofir Beach Resort, położony niedaleko oceanu Atlantyckiego. Hotel posiadał 191 pokoi, 3 apartamenty oraz 8 sal konferencyjnych. Posiadał również różnego rodzaju atrakcje dla turystów m.in.: baseny, SPA, golf, dostęp do plaży i boisko do tenisa. W Axis Ofir panowała przyjazna atmosfera. Do naszych obowiązków należało: sprawdzanie czystości i jakości pokoi hotelowych, zapewnienie wysokiego poziomu czystości pokoi, sprawdzanie czystości terenów publicznych hotelu oraz zapewnienie wysokiego poziomu obsługi gości

Nasze praktyki zawodowe odbywały się w firmie MOLDARTPÓVOA – FÁBRICA DE MOLDURAS E QUADROS DA PÓVOA DE VARZIM, LDA. Jest to firma zajmująca się produkcją, magazynowaniem oraz eksportem na skalę europejską ram obrazowych i ramek. Budynek podzielony był na kilka stref: strefę kompletacji, składowania, handlową itp.
Pracownicy przyjęli nas bardzo serdecznie w swoich szeregach. Zostaliśmy zapoznani z zasadami BHP panującymi na obszarze budynku, a także z instrukcjami maszyn i narzędzi, którymi się posługiwaliśmy.

Mieliśmy przyjemność pracować w strefach kompletacji i składowania, dzięki czemu nabyliśmy doświadczenia odnośnie pracy w magazynie, która jest bardzo ważna w zawodzie logistyka.
Zostaliśmy nauczeni szerokiej gamy czynności magazynowych m.in. kompletacji zamówienia, zmiany etykiety, przygotowania towaru do wysyłki, zabezpieczenia ładunku.
Podczas wykonywania czynności pracowniczych, mogliśmy zawsze liczyć na pomoc naszych współpracowników, którzy dzielili się z nami lifehackami, dzięki którym skomplikowane czynności stawały się łatwiejsze i przyjemniejsze.
Cały projekt pokazał nam, że pomimo młodego wieku, możemy sprostać pracy w środowisku logistycznym poza granicami Polski, nabywając przy tym doświadczenia potrzebnego do dalszego kształcenia w dziedzinie przedmiotów zawodowych i języka angielskiego. Poznawaliśmy przy tym techniki logistyki obcego państwa.